Ansambel LAINE moodustati 1960. aastal Eesti NSV Riikliku Filharmoonia juurde helilooja Gennadi Podelski poolt. Ansamblis algkoosseisus oli 8 neidu ja laulud olid a capella või klaveri saatel. Esimene kontsert toimus 6. novembril 1960. a. Estonia kontsertsaalis, esimene ringreis viis ansambli Kaug-Idasse, esimene välisreis Soome Vabariiki. Laulusolist Vello Orumets ( 1941 - 2012).

Ansambli repertuaaris olid põhiliselt eesti heliloojate laulud ja  rahvalaulude töötlused.

Alates 1970. aastast tuli  repertuaari pop- ja diskomuusika. Muutus ansambli arvuline koosseis. Ansamblis oli meeslaulusolist ja tantsupaar.

Ansambli uueks juhiks sai Raivo Dikson. LAINE esines ringreisidel 9 kuud aastas ja sõitis läbi paljud Euroopa riigid kui ka tollase Nõukogude Liidu vabariigid.

1980. aastal sai LAINE ENSV teenelise ansambli aunimetuse eesti muusika tutvustamise eest laias maailmas.

2000. aastal tähistas LAINE 40. sünnipäeva suurejooneliste kontsertidega Tallinnas, Tartus, Viljandis ja Võrus, kus osalesid ansambli praegused ja endised solistid,tantsijad ja lauljad. Alates 2000. aastast on LAINE välja andnud 3 CD - kogumikku, kuhu on jäädvustatud nii endisaegseid laule kui ka ansambli viimaseid lindistusi ( vt.albumid)

2010.aastal tähistas ansambel  juba  50-ndat sünnipäeva ja taas toimusid suurejoonelised juubelikontserdid Tallinnas Nokia Kontserdimajas ja Tartus Vanemuise Kontserdimajas. Nokia kontsert kanti üle ka televisoonis ning  osales mitmeid endisi soliste ja külalisi.

Juubeli puhul ilmus Ajakirjade Kirjastuse ja Kristel Rõssi poolt  ajalooraamat LAINELINE ELU.

Karel Kattai kirjutas LAINE 50.juubeliks uue laulu Ehtne.

Kaubamärk ANSAMBEL LAINE on registreeritud Eesti Patendiametis.